Niewiele osób wie, ale Polska jest również zaliczana do krajów produkujących broń. Nie jest to oczywiście jakaś czołówka, jednak nie ma czego się wstydzić. Co dokładnie produkowane jest w polskich zakładach?

Największe fabryki broni w Polsce znajdują się w Łuczniku, Hucie Stalowa Wola czy Bumarze Łabędy. Produkcja polskiego arsenału trafia w większości na rodzimy rynek zwiększając krajową gospodarkę oraz militarną niezależność państwa Polskiego. Zacznijmy od mniejszych kalibrów. Od niedawna możemy się pochwalić pierwszym polskim karabinem automatycznym produkowanym w naszym pięknym kraju. Mowa o MSBS Grot produkowanym przez Fabrykę Broni „Łucznik”. MSBS Grot to dokładnie Modułowy System Broni Strzeleckiej Grot, a słowo „Grot” zostało nadane na cześć dowódcy Armii Krajowej generała Stefana „Grota” Roweckiego. Karabinek ma zasięg 500 metrów, pojemność magazynka to 30 lub 60 naboi, a dedykowaną amunicją jest nabój 5,56 x 45 mm NATO. Nieco większym kalibrem jest przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom produkowany przez Mesko S.A. Rakiety mają zasięg od 500 do 5500 m przy wysokości od 10 do 3500 m. Średnia prędkość lotu to 580 m/s. Już większym kalibrem jest produkowane samobieżne działo polowe Moździerz Rak, które produkowane jest w Centrum Produkcji Wojkowej Huta Stalowa Wola. Moździerz wyposażony jest w działo kalibru 120 mm o maksymalnym zasięgu 12 km. W ciągu minuty jest w stanie wystrzelić między 6 a 8 pocisków, które ładowane są automatycznie. Na pokładzie może mieścić się 46 pocisków z ładunkiem kumulacyjnym. Zamontowane podwozie może być gąsienicowe lub kołowe. W tej samej firmie produkowana jest również samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet WR-40 Langusta. Wystrzelenie pełnej salwy pocisków (40 sztuk) zajmuje 20 sekund. Jej zasięg to 42 km, a wystrzeliwane rakiety to M-21OF / Feniks-Z.

W Bumarze Łabędy natomiast produkowany jest czołg podstawowy – PT-91 Twardy wyposażony w armatę kalibru 125 mm (42 sztuki amunicji), karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm (2000 sztuk amunicji). Może być również wyposażony w radziecki NSW kalibru 12,7 mm (300 sztuk amunicji). Czołg obsługuje 3 osobowa załoga. Masa wynosi niemalże 46 ton, moc silnika to 850 KM, a prędkość maksymalna to 60 km/h po drodze i 45 km/h w terenie. Pancerz kompozytowy na kadłubie ma grubość 220 mm, na wieży 400 mm, na bokach 80 mm. Największym pojazdem lądowym jest produkowana przez Hutę Stalowa Wola samobieżna haubica AHS Krab. Masa pojazdu przekracza 48 ton, a maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Zasięg strzału maksymalnie wynosi 40 km przy zapasie amunicji 40 sztuk. Szybkostrzelność praktyczna wynosi 2 pociski na minutę a intensywna 6 pocisków na minutę (przez okres około 3 minut). Ostatnią maszyną na naszej liście jest śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3PL Głuszec produkowany przez WSK „PZL-Świdnik” S.A. Śmigłowiec ten może być wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm na obrotowej wieżyce oraz wyrzutnię rakiet niekierowanych S-5 i S-8. Dodatkowo na wyposażeniu znajdziemy działo kal. 23 mm oraz system minowania narzutowego.