Broń myśliwska śrutowa tuż obok broni kulowej oraz broni kombinowanej to podstawowy rodzaj myśliwskiej broni palnej. Czym charakteryzuje się broń myśliwska śrutowa? Jakie są kalibry broni śrutowej? W końcu jakie są rodzaje broni śrutowej? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Najbardziej znaną bronią śrutową myśliwską jest dwururka, a więc tzw. dubeltówka. Jest to broń, które znajdzie swoje zastosowanie w przypadku polowania na niedużą zwierzynę oraz ptactwo. W odróżnieniu od broni kulowej wnętrze broni śrutowej jest gładkie. Dzięki drobnemu śrutowi łatwiej jest upolować drobną zwierzynę czy też delikatne ptactwo. Strzał przykładowo kulą spowodowałby bardzo duże spustoszenie w tuszy zwierzęcia oraz jego skórze. W dzisiejszej broni śrutowej używa się zespolonych naboi, a więc prochu ze śrutem oraz odpowiedniej przebitce znajdujących się w łusce nabojowej. Na jej dnie znajduje się spłonka, która powoduje zapalanie prochu, a za tym wystrzału. W powszechnym użyciu jest proch nitrocelulozowy, a więc proch bezdymny. Klasyczna dubeltówka składa się lufy, szyny celowniczej, czółenka, komory nabojowej, klucza, bezpiecznika, baskila, spustu oraz kabłąka spustowego. Układ luf w dubeltówce jest albo poziomy, albo pionowy. Ten drugi jest obecnie częściej stosowany. Taki układ nazywany jest bokiem i trafił do myślistwa ze strzelectwa. Kaliber broni śrutowej oznaczany jest dwiema liczbami – 12/70, 12/76 czy 16/70. Pierwsza liczna określa ilość kul o średnicy przewodu lufy, jaką można odlać z masy jednego funta angielskiego ołowiu. Im mniejsza liczba tym średnica przewodu większa. W Polsce standardem są 12 oraz 16. Druga liczna to długość komory nabojowej. Najczęściej spotykane to właśnie 70 oraz 76 mm.
Prócz wymienionego boka oraz dubeltówki, można spotkać również inne rodzaje broni śrutowej. Może to być przykładowo, rzadko spotykana, pojedynka śrutowa (jest tylko jedna lufa) czy też automat (również półautomat) śrutowy. Półautomat to broń jednolufowa, ładowana za pomocą specjalnego podajnika. Wprowadzenie naboju do komory odbywa się za pomocą mechanizmu, który jest napędzany ręcznie poprzez ruch czółenka. Po wystrzale właśnie dzięki czółenku łuska jest wyrzucana a nowy nabój wprowadzany. Automat śrutowy różni się od półautomatu tylko i wyłącznie tym, że wyrzucenie łuski i załadowanie nowego naboju odbywa się w sposób automatyczny przy wykorzystaniu gazów prochowych. Broń myśliwska może być również ładowana specjalnymi nabojami – brenekami. Są to pociski, wykonane z ciężkiego ołowiu, które mają bardzo dużą siłę rażenia. Wykorzystywane są przy polowaniach na zwierzynę grubą (np. dziki) z niewielkiej odległości. Takie pociski są mało precyzyjne i niebezpieczne ze względu na częste rykoszety, dlatego powinny być wykorzystywane ze szczególną starannością.